• We're currently having issues with our e-mail system. Anything requiring e-mail validation (2FA, forgotten passwords, etc.) requires to be changed manually at the moment. Please reach out via the Contact Us form if you require any assistance.

[UTAU Original] Song for the Forest [Malory]

David K.

a Czech vocal synth user and keyboardist
Feb 15, 2019
101
Czech Republic
Some time ago, I was experimenting with my Electone organ. I tried to play some broken chords with the pan flute sound, and then the idea for this song came to my head. I immediately knew that the song should be about the forest and that it should be sung by PizzaLynne's UTAU Malory (which is one of my very favourite UTAUs these days)!
This version is completely arranged on the computer (without hardware instruments), but I like how it turned out.


 

___

Oct 8, 2019
1,546
aaaa dobrá práca ako vždy, Malory sa tak hodí k tvojmu štýlu 🥺 tiež mám tendenciu ju na niečo použiť

mimochodom odporúčam čínských synthvs ( neviem ako sú na tom čínsky vocaloidi, žiadnych zatiaľ nemám 😅 ) na češtinu a slovenčinu, Aiko má obzvlášť presvedčivú slovenčinu...tak typujem že češtinu tiež lol
 
  • Love
Reactions: David K.

David K.

a Czech vocal synth user and keyboardist
Feb 15, 2019
101
Czech Republic
aaaa dobrá práca ako vždy, Malory sa tak hodí k tvojmu štýlu 🥺 tiež mám tendenciu ju na niečo použiť

mimochodom odporúčam čínských synthvs ( neviem ako sú na tom čínsky vocaloidi, žiadnych zatiaľ nemám 😅 ) na češtinu a slovenčinu, Aiko má obzvlášť presvedčivú slovenčinu...tak typujem že češtinu tiež lol
Díky moc :happy:
Malory mě oslovila hned poté, co ji PizzaLynne zveřejnila. Hned na první poslech mi přišla jako ideální hlas pro moje písně (obzvlášť takové ty klidnější, kde její hlas vynikne nejlépe). Její poměrně neobvyklé (a mně osobně velice příjemné :love:) hlasové zabarvení je pro můj styl jak dělané. Navíc díky vícejazyčnému voicebanku může zpívat v jakémkoli jazyce :happy:

A co se týká čínských SynthVs, tak v mojí Písni o Sanatorce jsme mohli slyšet názorný příklad, jakou mají češtinu. Sami jsme slyšeli, že když jsem dal dohromady Malory a čínské SynthVs, rozdíly v jejich přízvuku se jakoby "setřely" a výsledkem byla poměrně přesvědčivá čeština. Takže opravdu to funguje :overjoyed:
 
  • Love
Reactions: ___

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)